Úsporný tarif ve zkratce: komu, kolik a za jakých podmínek jej získat?

Po kolikáté vám tento rok přišel dopis s vyúčtováním, rozpisem plateb a omluvou, že energie musí zdražit? V médiích se mluví o tzv. úsporném tarifu a příspěvku.

Co je to úsporný tarif, komu je určen a za jakých podmínek si na peníze od státu můžete sáhnout? Je skutečně pro všechny bez rozdílu?

Co je to úsporný tarif?

Mluví o nich všichni – energie a rychle rostoucí ceny, které se významně promítají do rozpočtů rodin. Vláda proto přišla s návrhem tzv. úsporného tarifu, který bude znamenat konkrétní finanční příspěvek ve výši až 3 500 Kč na domácnost v letošním roce. Dále připravuje a upřesňuje podmínky pro rok 2023.

Úsporný tarif bude mít podobu dotace ze státního rozpočtu. O tento příspěvek v podobě slevy není nutné žádat a vyplňovat formuláře či dokládat cokoliv jiného. Dotaci uvidíte na výpisu záloh zcela nejpravděpodobněji jako slevu na zálohách a to buď jednorázovou nebo jako postupné rozpouštění celkové výše slevy na domácnost do jednotlivých záloh. Nezáleží na tom, jestli topíte plynem, elektřinou nebo odebíráte teplo z teplárny nebo domovní kotelny.

Vláda navíc odpustí poplatek za obnovitelné zdroje energie (OZE) ve výši 599 Kč (za každou spotřebovanou MW) a to v roce letošním i v tom příštím. Odpuštění tohoto poplatku se týká nejen domácností, ale i firem a organizací.

Kdy peníze od státu dostanu?

Všichni dodavatelé energií čekají na finální verzi vládního nařízení. Slevu ze záloh vám ale odečtou už v říjnu. Počkejte, prosím, na informaci o konkrétním postupu od vašeho dodavatele. Ta dorazí buď v dopise nebo emailem, kde vám váš dodavatel sdělí, jak přesně se bude sleva odečítat ze záloh. Obecně ale platí, že slevu získá každá domácnost, která má doma zavedenou elektřinu (pozn. neplatí pro chalupy a další rekreační objekty).

Podpora letoškem nekončí. Od příštího roku ale bude příspěvek poskytnut zvlášť na jednotlivé komodity v součtu až do výše 18 tisíc korun.

Jak se dozvím jakou slevu dostanu?

U elektřiny je sleva stanovena dle výše tarifu neboli sazby, kterou dané odběrné místo, tedy domácnost používá. Výše je buď 2 000 Kč nebo 3 500 Kč. Jakou sazbu používáte vy, se dozvíte na svém vyúčtování a rozpisu záloh. A pokud ji nemůžete najít, neváhejte nám zavolat +420 227 272 100 nebo nám napište na email info@encall.cz. Zároveň vám rádi zkontrolujeme cenu u vašeho stávajícího dodavatele elektřiny.

 

Přehled sazeb

Distribuční sazba Výše příspěvku
Sazba D01d3 500 Kč
Sazba D02d3 500 Kč
Sazba D25d3 500 Kč
Sazba D26d2 000 Kč
Sazba D35d2 000 Kč
Sazba D45d2 000 Kč
Sazba D56d2 000 Kč
Sazba D57d2 000 Kč

U zemního plynu se výše příspěvku řídí výší vaší spotřeby a pohybuje se od 200 Kč až do 7 800 Kč.

Pásma spotřeby plynu (v MWh)Výše příspěvku
0 – 1,89200 Kč
1,89 – 7,561 700 Kč
7,56 - 153 700 Kč
15 – 256 200 Kč
25 – 457 800 Kč

Využít  můžete také detailnější kalkulačku úspory.

Jenže já odebírám teplo z tepláren!

Nebojte, i vás se sleva týká! Jen to bude krapet složitější. U domovních kotelen bude třeba, aby společenství vlastníku a nebo družstvo oznámilo do konce listopadu počet vytápěných bytů distributorovi plynu a u dálkového vytápění bude tuto informaci třeba oznámit teplárnám. Výše příspěvku pak u domovních kotelen činí 6 000 Kč na bytovou jednotku. Tam, kde se topí centrálně pak příspěvek činí 4 500 Kč.

Aby v tom nebyl zmatek

Ministerstvo průmyslu slíbilo připravit kalkulačku, abyste se v celém úsporném tarifu lépe orientovali, kde si podle výše spotřeby, budete moci propočítat i výši slevy na vaši domácnost. Další informace můžete najít na stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu.

Co k úspornému tarifu ještě potřebuji vědět?

 • Má na úsporný tarif nárok skutečně každý?
  Na úsporný tarif má nárok skutečně každá domácnost. Podmínkou je uzavřená smlouva s dodavatelem energií. Nezáleží čím topíte, jestli plynem, elektřinou nebo centrálně.
 • Budou mít firmy nárok na úsporný tarif také?
  Firmy na úsporný tarif nárok nemají. Mohou si ale odečíst tzv. OZE, tedy poplatek za obnovitelné zdroje ve výši 599 Kč za MWh (megawatthodina).
 • Jaká pomoc je připravena pro živnostníky?
  Podpora je připravena pro všechny, kteří mají uzavřenou smlouvu s dodavatelem energii na tzv. déčkové tarify D01d, D02d a další a je jedno, jestli jste domácnost nebo živnostník.
 • Jak mám o příspěvek požádat?
  K čerpání příspěvku není třeba nic vyplňovat, posílat, volat ani zařizovat. Tuto práci za vás udělá přímo dodavatel energií, se kterým máte podepsanou smlouvu. Sleva vám bude odečtena automaticky podle tarifu a uvidíte ji na faktuře za energie.
 • Je úsporný tarif pouze podpora plánovaná na letošní rok?
  Není! Letoškem podpora nekončí. Ale v roce 2023 už bude vypadat trošku jinak. Výše příspěvku bude záviset na zdroji, který v domácnosti používáte. Příspěvky bude možné kombinovat. U elektřiny bude částka stanovena podle distribuční sazby, tak jak to bude platit do konce letošního roku a u zemního plynu podle pásma spotřeby.
 • Co když bydlím v nájmu?
  Pak záleží na dohodě s pronajímatelem nemovitosti. Měl by však výši příspěvku vzhledem ke spotřebě zohlednit.
 • Jak dlouho bude úsporný tarif platit?
  První slevu uvidíte v říjnu, tj. na začátku topné sezóny a zároveň od teď co nejdříve a končit bude v dubnu. Naváže pak další slevou a bude zohledňovat čím doma topíte, svítíte, na čem vaříte. K výpočtu orientační výše slevy dobře poslouží kalkulačka na webu ministerstva průmyslu. Poplatek za OZE nebude účtován od října letošního roku do konce roku 2023.
 • Platím SIPem. Mám něco dělat?
  Nemusíte dělat nic, vše upraví váš dodavatel energií. V případě, že hradíte příkazem k úhradě, počkejte prosím, na pokyny od vašeho dodavatele energií.

 

Jak uspořit ještě více?

Změňte si svého dodavatele elektřiny. Zanedlouho budou zvěřejněny nové ceníky dodavatelů, kde se predikuje s nárůstem ceny až o desítky procent. Máte tak čas do konce září na změnu, abyste se vyhli zdražování. Svým klientům umíme pomoci sehnat produkt s cenou od 8 750 Kč / MWh bez DPH s fixací ceny až do roku 2024. Zjistit více informací